روش ساده بک آپ گرفتن از آیفون و آیپد

بک آپ گرفتن از آیفون و آیپد
زمان مطالعه مطلب ۶ دقیقه

روش ساده بک آپ گرفتن از آیفون و آیپد که در این مطلب به بررسی آن خواهیم پرداخت، بهترین راه برای ذخیره اطلاعات است تا در شرایط خاص، امکان دسترسی به آن‌ها وجود داشته باشد. در‌واقع اگر داده‌های شخصی دستگاه‌های اپلی شما با‌اهمیت هستند، بایستی برای جلوگیری از بروز هر اتفاقی، یک بک آپ یا نسخه پشتیبان از آن تهیه و در فایلی جداگانه ذخیره نمایید. بدین ترتیب اگر به هر دلیلی، نتوانستید به داده‌ها و تصاویر شخصی خود دسترسی داشته باشید، می‌توانید به سراغ فایلی بروید که ذخیره کرده‌اید. همچنین شما با پشتیبان گیری از آیفون و آیپد خود، از پاک شدن و یا سرقت اطلاعات مهم دستگاهتان جلوگیری می‌کنید که این اصلی‌ترین مزیت بک آپ گیری است. از طرفی با انجام چنین کاری، بازگردانی اطلاعات قبلی نیز ساده می‌شود و در صورت تعویض گوشی، کلیه داده‌ها با تمام جزئیات و تنظیمات قدیمی، به‌ راحتی قابل‌انتقال به دستگاه جدید خواهند بود.

با این مقدمه در ادامه تلاش می‌کنیم به روش ساده بک آپ گرفتن از آیفون و آیپد را به شما آموزش دهیم. پس با ما همراه باشید.

 

اطلاعات قابل ذخیره توسط بک آپ گیری

 

به‌طورکلی داده‌هایی مانند تنظیمات گوشی، اطلاعات برنامه‌ها، تنظیمات مربوط به صفحه اصلی یا هوم اسکرین، نحوه چیدمان یا مرتب‌سازی اپ‌ها، محتوای پیام‌ها و iMessages، زنگ‌ها، اطلاعات Voicemail یا سرویس ایمیل صوتی، Passcode یا رمز عبور دستگاه، ساماندهی Home Kit و بسیاری دیگر از داده‌ها با جزئیات به‌طور مستقیم قابل ذخیره در فایل پشتیبان هستند. تصاویر و ویدئوهای دستگاهتان نیز در صورتی قابل ذخیره خواهند بود که قابلیت iCloud Photo Library گوشی شما فعال نشده است. به‌ این‌ ترتیب قادر خواهید بود برای اطمینان خاطر بیشتر و محافظت از اطلاعات دستگاه آیفون یا آیپد خود، تمام تنظیمات و جزئیات آن‌ها را در یک فایل پشتیبان ذخیره کنید تا در مواقع لزوم به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

 

معرفی دو روش ساده بک آپ گرفتن از آیفون و آیپد

 

معمولاً دو روش برای بک آپ گیری از آیفون و آیپد‌های اپل مورداستفاده قرار می‌گیرد. اولین روش، سرویس iCloud یا ذخیره‌سازی ابری و دومین راهکار نیز برنامه iTuneS برای پشتیبان‌گیری از دستگاه‌های اپل هستند. به‌ این‌ ترتیب به‌ راحتی می‌توانید از داده‌های شخصی خود یک بک آپ بگیرید. در ادامه به‌طور مفصل و دقیق به بررسی هریک از این روش‌ها خواهیم پرداخت:

 بک آپ گرفتن از آیفون و آیپد

تهیه نسخه پشتیبان توسط آیکلود (cloud)

همان‌طور که گفتیم در این روش از آیکلود یا سرویس ذخیره‌سازی ابری برای گرفتن بکاپ استفاده می‌شود. برای این کار، داشتن یک اپل آیدی (Apple ID) فعال در دستگاه آیفون یا آیپدتان ضروری است. در صورتی‌که اپل آیدی ندارید می‌توانید از کارشناسان اپل کمپلکس برای ساخت آن کمک بگیرید. چرا‌که تنها در این صورت می‌توانید از icloud برای تهیه بک آپ استفاده کنید.

قابلیت آیکلود و ذخیره اطلاعات از این طریق را می‌توان یک روش ساده بک آپ گرفتن از آیفون و آیپد دانست و برای انجام آن تنها کافیست طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • ابتدا به تنظیمات یا Settings دستگاه آیفون یا آیپد‌تان وارد شوید.
 • روی اپل آیدی خود بزنید و سپس آیکلود را انتخاب کنید.
 • اکنون روی عبارت iCloud Backup کلیک نمایید و با لمس اسلایدری که در کنار این گزینه وجود دارد، آن را فعال کنید.
 • در این مرحله یک پاپ‌آپ برای شما باز می‌شود که باید روی گزینه OK بزنید.

 

به‌ این‌ ترتیب و با طی مراحل فوق، می‌توانید از سرویس iCloud برای تهیه فایل کپی داده‌های خود بهره ببرید. در‌واقع با فعال کردن iCloud Backup، فرآیند بکاپ گیری از محتوای دستگاه آیفون و آیپد به‌صورت اتوماتیک قابل انجام خواهد بود. البته باید مطمئن باشید که اتصال دستگاه به اینترنت و شارژ برقی متصل است تا ذخیره‌سازی اطلاعات به شکلی دقیق و مرتب در سرویس آیکلودتان صورت بگیرد. بدین شکل، شما یک سیستم ذخیره خودکار را در آیفون و آیپد خود فعال نموده‌اید که هر ۲۴ ساعت یک‌بار، یک نسخه از تمامی داده‌ها و تنظیمات جدید دستگاهتان را ذخیره می‌کند.

iPhone و iPad

بکاپ گیری توسط آیکلود به روش دستی

استفاده از آیکلود به‌ عنوان یک روش ساده بک آپ گرفتن از آیفون و آیپد با مزیت دیگری نیز همراه است که امکان گرفتن نسخه پشتیبان به‌ صورت دستی و توسط خود کاربر است. در‌واقع اگر تمایلی به استفاده از سرویس خودکار بکاپ گیری آیکلود ندارید، می‌توانید مراحل و دستورالعمل‌های انجام این فرآیند را خودتان صادر کنید. به‌ این‌ ترتیب و طبق مراحلی که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، قابلیت iCloud Backup را فعال نموده و در ادامه به شکل زیر عمل کنید:

 • ابتدا به تنظیمات یا Settings دستگاه خود وارد شوید.
 • با لمس اپل آیدی خود که در بالای صفحه قرارگرفته است، گزینه آیکلود را انتخاب کنید.
 • اکنون روی iCloud Backup کلیک نموده و سپس عبارت Backup Now را انتخاب کنید.

حالا باید صبر کنید تا مراحل تهیه نسخه کپی از محتوا و تنظیمات، توسط دستگاهتان طی شود.

بنابراین با ذخیره محتوای گوشی آیفون یا دستگاه آیپد خود، یک فایل پشتیبان به‌صورت ابری در اکانت iCloud شما نگهداری خواهد شد که در صورت لزوم می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

 

مشکلات سرویس آیکلود در بکاپ گیری

اگر‌چه استفاده از آیکلود یک روش ساده بک آپ گرفتن از آیفون و آیپد به شمار می‌آید اما برای کاربران داخلی، دارای ضعف‌ها و محدودیت‌هایی نیز هست که دو مورد از آن را در ادامه شرح خواهیم داد:

 • حجم محدود: هر کاربر تنها می‌تواند از ۵ گیگ فضای رایگان برای ذخیره داده‌های خود در سرویس آیکلود استفاده کند. در بسیاری از مواقع این مقدار فضا برای گرفتن نسخه‌ای کامل و جامع از اطلاعات گوشی آیفون و دستگاه آیپد کافی نیست. البته این در شرایطی است که افزایش این فضای ذخیره‌سازی در آیکلود برای کاربران ایرانی عملاً ممکن نبوده و از همین‌رو کاربرد این سرویس باهدف تهیه کردن بکاپ از آیفون و آیپد برای کاربران داخلی چندان مطلوب و مناسب نیست.

 

 • مصرف اینترنت بالا:مورد دیگری که شاید موجب تردید در استفاده از iCloud به‌عنوان یک روش ساده بک آپ گرفتن از آیفون و آیپد می‌شود، مصرف شدن حجم زیادی از بسته اینترنتی برای بکاپ گیری است. به این معنی که، وقتی شما از آیکلود برای ذخیره داده‌هایتان در فضای ابری استفاده می‌کنید، در‌واقع این اطلاعات را آپلود کرده و در صورتی‌که قصد بازیابی یا ریستور داده‌ها را نیز داشته باشید، آن‌ها را دانلود می‌کنید. به این صورت حجم زیادی از بسته اینترنتی شما برای آپلود و دانلود تصاویر، ویدئو‌ها و دیگر تنظیمات دستگاهتان صرف خواهد شد.

 بک آپ گرفتن از آیفون و آیپد

بکاپ گیری یا تهیه فایل پشتیبان توسط آیتیونز (iTunes)

دومین روشی که برای تهیه نسخه کپی یا پشتیبان از داده‌های دستگاه‌های آیفون و آیپد به‌کاربرده می‌شود استفاده از نرم‌افزار آیتیونز (iTunes) است. آیتیونز نوعی نرم‌افزار رابط یا واسطه است که یک ارتباط میان دستگاه‌های اپلی و سیستم کامپیوتری ایجاد می‌کند. با توجه به اینکه آیتیونز برای بکاپ گیری، هیچ نوع محدودیت حجمی برای ذخیره داده‌ها ندارد و اینترنت زیادی هم مصرف نمی‌کند، یک روش ساده بک آپ گرفتن از آیفون و آیپد شناخته می‌شود و کاربران نیز تمایل زیادی به استفاده از آن دارند. شاید بتوان تنها نقطه‌ضعف آن را، لزوم وجود یک سیستم کامپیوتری برای اتصال آیفون یا آیپد دانست.

 

نحوه استفاده از نرم‌افزار آیتیونز برای تهیه کپی از محتوای آیفون یا آیپد نیز مستلزم طی مراحلی است که در ادامه به ترتیب شرح خواهیم داد:

 • ابتدا بایستی جدیدترین نسخه از برنامه آیتیونز را با توجه به سیستم‌عامل کامپیوتر خود از طریق سایت رسمی اپل دانلود و سپس نصب کنید.
 • اکنون باید دستگاه آیفون یا آیپدتان را از طریق کابل رابط به کامپیوتر وصل نمایید.
 • در این مرحله آیتیونز را روی سیستم اجرا نموده و سپس بر روی آیکون نمایان شده در گوشه صفحه که بیانگر اتصال دستگاه اپل به سیستم است، کلیک کنید.
 • از منوی سمت چپ، عبارت Summary و در ادامه Automatically Backup را انتخاب نمایید.
 • اکنون گزینه This Computer را انتخاب و تیک Encrypt Backup را بزنید.
 • در ادامه نیز روی عبارت Done کلیک کنید.

با طی مراحل فوق و از طریق این روش ساده بک آپ گرفتن از آیفون و آیپد به‌صورت خودکار می‌توانید اطلاعات شخصی دستگاهتان را ذخیره و نگهداری کنید. در‌واقع به‌محض فعال کردن این نرم‌افزار بر روی سیستم خود می‌توانید از محتوای آیفون یا آیپدتان یک نسخه به‌ عنوان پشتیبان تهیه نمایید. البته فراموش نکنید که ابتدا بایستی از اتصال آیفون یا آیپد‌تان به کامپیوتر مطمئن باشید و سپس با اجرای iTunes، از دستگاه مورد‌نظر به‌طور خودکار بکاپ بگیرید.

 

تهیه فایل بکاپ توسط آیتیونز به‌ صورت دستی

همانند سرویس آیکلود، این امکان وجود دارد که بکاپ گیری از دستگاهتان توسط نرم‌افزار آیتیونز را به‌صورت دستی انجام دهید. برای این کار بایستی طبق موارد که در ادامه بیان خواهیم کرد، عمل کنید:

 • در ابتدا وارد منوی Summary شوید.
 • سپس بر روی عبارت Back Up Now کلیک کنید و منتظر بمانید تا عملیات پشتیبان‌گیری از داده‌ها و اطلاعات گوشی یا دستگاهتان به اتمام برسد.

در صورتی‌که در انجام مراحل فوق با مشکل یا ابهامی مواجه شدید می‌توانید از کارشناسان اپل کمپلکس کمک بگیرید.

 

نکته پایانی

در این مطلب به بررسی دو روش ساده بک آپ گرفتن از آیفون و آیپد اشاره شد که هرکدام دارای ضعف‌ها و ویژگی‌های خاصی هستند و افراد مختلف بسته به شرایط یا سلیقه خود می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. اما یادآوری این نکته خالی از لطف نیست که اگر نمی‌خواهید حجم بسته اینترنت خود را برای آپلود و دانلود اطلاعاتتان مصرف کنید و یا ذخیره داده‌هایتان به فضایی بیشتر از ۵ گیگابایت نیاز دارد، بهتر است از آیتیونز استفاده کنید. در‌واقع آیتیونز برای بکاپ‌گیری کاربران ایرانی بهتر و قابل‌اعتماد‌تر است. بدین ترتیب می‌توانید با خاطری آسوده و بدون نگرانی از دردسر‌های احتمالی، یک نسخه Backup از اطلاعات دستگاهتان داشته باشید.

شرکت اپل کمپلکس ارائه دهنده خدمات تعمیرات از جمله  تعمیر اپل تی وی ، تعمیر اپل واچ ، تعمیر مک بوک و تعمیر آیپد و تعمیر آل این وان اپل و تعمیر گوشی آیفون می باشد . برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید .

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *