روش‌های برطرف کردن قطع صدای آیفون

روش‌های برطرف کردن قطع صدای آیفون
زمان مطالعه مطلب 8 دقیقه

قطع شدن ناگهانی صدا یکی از مشکلاتی است که گاهاً در آیفون‌های اپل به وجود می‌آید و می‌تواند ناشی از چندین عامل مختلف باشد و به شیوه‌های مختلفی هم نمایان گردد. در این مقاله، بیشتر در رابطه با روش‌های رفع مشکل قطع شدن صدای آیفون صحبت خواهیم کرد. بنابراین با ما در نمایندگی اپل همراه باشید.

حالت‌های مختلف قطع شدن صدای آیفون

قطعی صدای آیفون ممکن است به حالت‌های مختلفی نمایان شود و به وجود آید. با توجو به اینکه آیفون‌ها دارای دو بلندگوی داخلی است، پس قطعی صدا هم می‌تواند در هر یک از این دو بلندگو اتفاق  بیوفتد.

اولین بلندگو یا اسپیکری که در آیفون‌ها بکار رفته، اسپیکر مکالمه است. این اسپیکر در لبه فوقانی بدنه گوشی نصب شده و در حالت برقراری تماس‌های تلفنی فعال می‌شود و صدای مخاطب را به پخش خواهد کرد.

اسپیکر دیگری که در آیفون نصب شده، در لبه زیرین قاب آن نصب شده و  اسپیکر اصلی است که در حالت بلندگو فعال خواهد شد. به عنوان مثال اگر موزیکی در آیفون خود پخش شود، اسپیکر اصلی آن فعال خواهد شد.

بنابراین، مشکل قطع شدن صدای آیفون می‌تواند در هر یک از این دو اسپیکر به وجود آید و شرایطی خاصی را به همراه داشته باشد. جالب است بدانید مشکل اسپیکر آیفون‌ها از مشکلات رایج آیفون نیست و عموماً در موارد نادر شاهد وقوع آن هستیم.

 پیشنهاد می‌شود درباره مشکلات رایج آیفون ۱۱ مطالعه کنید

قطع شدن صدای آیفون در حین برقراری تماس‌

اگر قطعی صدا در حین برقراری تماس‌های تلفنی صورت می‌پذیرد و مطمئن باشید مشکل نرم‌افزاری و ناشی از تنظیمات حین مکالمه نیست، بنابراین اسپیکر مکالمه آیفون دچار اختلال شده است. اما اگر در حین پخش موزیک در حالت بلندگو صدا قطع می‌شود، مطمئناً می‌توان برداشت کرد که مشکل از سمت اسپیکر اصلی دستگاه یا اصطلاحاً کپسول اسپیکر گوشی است. در حالت دیگر، اگر تحت هیچ شرایط هیچ صدایی از سمت آیفون شما ارائه نشود، احتمالاً هر دو اسپیکر مکالمه و اصلی گوشی دچار مشکل شده‌اند.

نکته‌ای مهم که باید به آن توجه داشته باشید این است که همیشه بروز اختلال در عملکرد اسپیکر‌های آیفون ناشی از مشکلات سخت‌افزاری نیست و در خیلی از مواقع ممکن است ناشی از باگ و اختلال‌های نرم‌افزاری باشد. به عنوان مثال، اگر در مواقع برقراری تماس‌های تلفنی، برای چند دقیقه یا ثانیه صدای مخاطب بدون مشکل پخش ‌شو و بعد از آن ناگهان قطع ‌شود، احتمالاً با یک باگ نرم‌افزاری رو به رو هستید که نحوه مقابله و رفع آن را هم در ادامه مطلب شرح خواهیم داد. به همین جهت توصیه می‌کنیم که به منظور رفع مشکل قطعی صدا در آیفون‌ها، ابتدا اقداماتی که مربوط به رفع مشکل به شیوه نرم‌افزاری هستند را انجام دهید. اگر این روش‌ها و راه‌حل‌ها مشکل را برطرف نکردند، می‌توانید به فکر تعمیرات سخت‌افزاری باشید. در ادامه بیشتر در رابطه با جزئیات این موضوع و رفع مشکل قطع شدن صدای آیفون صحبت می‌کنیم.

قطع صدای آیفون
مشکل قطع صدای آیفون در بلنگوی تماس صوتی

برای انجام خدمات تعمیر گوشی اپل با نمایندگی اپل در ارتباط باشید

 

روش‌های نرم‌افزاری برای رفع مشکل قطعی صدای آیفون

اگر در حین تماس تلفنی یا پخش موزیک صدایی از طرف آیفون شما ساطع نمی‌شود، ابتدا مراحل زیر را دنبال کنید:

بررسی حالت صامتی (حالت بیصدا):

یکی از دلایل ممکن قطعی صدا ممکن است فعال بودن حالت صامت (بیصدا) باشد. اطمینان حاصل کنید که دستگاه شما در حالت بیصدا نیست. شما می‌توانید به سمت پایین صفحه لمسی اسلایدر حالت بیصدا را ببینید.

اطمینان از عدم فعال بودن حالت میوت صدا: در گام اول، اطمینان حاصل کنید که صدای گوشی در حالت میوت (Mute) قرار ندارد. برای این کار، کافی است دکمه افزایش صدا (Volume Up) را فشار دهید. ممکن است به نظر عجیب بیاید، اما در برخی مواقع، کاربران صدای آیفون را در حالت میوت قرار داده‌اند و اشتباهاً فکر می‌کنند که اسپیکر گوشی مشکل دارد.قطع صدای آیفون

بررسی تنظیمات صدا قطع صدای آیفون

در تنظیمات، به بخش “صداها و لرزش‌ها” بروید و اطمینان حاصل کنید که تمام تنظیمات صدا به درستی انجام شده باشد. مطمئن شوید که سطح صداها تنظیمات مناسبی دارند.

بازنشانی تنظیمات شبکه:

در بخش “تنظیمات” به “عمومی” بروید، سپس “بازنشانی” را انتخاب کنید و گزینه “بازنشانی تنظیمات شبکه” را فعال کنید. این کار ممکن است مشکلات مربوط به شبکه و ارتباط آن را حل کند.

بازنشانی تنظیمات صدا:

در تنظیمات به “عمومی” و سپس “بازنشانی” بروید و گزینه “بازنشانی تنظیمات” را انتخاب کنید. این کار ممکن است تنظیمات صدا را به حالت اولیه باز گرداند.

بررسی آخرین بروزرسانی:

اطمینان حاصل کنید که آخرین نسخه سیستم عامل آیفون شما نصب شده باشد. بررسی بخش “به‌روزرسانی نرم‌افزار” در تنظیمات و اعمال هر به‌روزرسانی موجود.

خاموش و روشن کردن دوباره:

گاهی اوقات ساده‌ترین راه‌حل ، خاموش و روشن کردن دستگاه است. از دکمه خاموش و روشن کردن استفاده کنید و سپس دوباره آن را روشن کنید.

اگر این مراحل نیز به حل مشکل نیافتند، ممکن است مشکل از طبقه سخت‌افزاری باشد، و بهتر است به تعمیرگاه متخصص مراجعه کنید.

برای انجام تعمیر گوشی اپل با نمایندگی ما در ارتباط باشید

اطمینان از عدم فعال بودن حالت میوت بلندگو در تماس

اگر مشکل قطع شدن صدای آیفون فقط در حین تماس تلفنی به وقوع می‌پیوندد، اطمینان حاصل کنید که گزینه میوت اسپیکر در حین مکالمه غیرفعال است. حضور حالت میوت باعث می‌شود که صدای مخاطب توسط گوشی منتقل نشود.

عدم فعال بودن حالت میوت بلندگو در تماس

اطمینان از عدم اتصال گوشی به هندزفری و سایر دستگاه‌ها

اگر آیفون شما از طریق بلوتوث به دستگاهی مانند هندزفری متصل است و شما موزیکی پخش یا تماس تلفنی برقرار می‌کنید، صدا از طریق اسپیکر گوشی منتقل نمی‌شود چرا که اسپیکر‌های آیفون در این حالت غیرفعال هستند و صدا از طریق اسپیکر دستگاه متصل به بلوتوث پخش می‌شود. بنابراین اطمینان حاصل کنید که آیفون شما با هیچ دستگاه بلوتوثی مانند هندزفری یا هدفون متصل نباشد

آپدیت سیستم عامل یکی از عوامل قطع صدای آیفون

عدم آپدیت سیستم عامل آیفون ممکن است باعث بروز اختلالات نرم‌افزاری شود و در برخی موارد، قطعی صدای اسپیکر نیز از این اختلالات ناشی می‌شود. لطفاً مطمئن شوید که جدیدترین نسخه و آپدیت iOS روی آیفون شما نصب شده باشد. برای بررسی این موضوع، به مسیر Settings > General > Software Update بروید و در صورت وجود آپدیت جدید، آن را دانلود و نصب کنید. احتمالاً با انجام این کار، مشکل قطعی صدای گوشی شما برطرف می‌شود.

حذف اپلیکیشن‌هایی که به تازگی نصب کرده‌اید

بهتر است یک مرور کوتاه بر لیست اپلیکیشن‌هایی که اخیراً در آیفون خود نصب کرده‌اید داشته باشید. در صورت امکان، چند مورد از این برنامه‌ها را از حافظه آیفون حذف کنید. سعی کنید برنامه‌های جدیدتر و مشکوکتر را از دستگاه حذف نمایید، زیرا این برنامه‌ها ممکن است باعث بروز اختلال در عملکرد آیفون شوند.

ریستور بکاپ قدیمی

ریستور بکاپ قدیمی از طریق آیتیونز (iTunes) یا آیکلود (iCloud) هم می‌تواند به عنوان یکی دیگر از راه حل‌های رفع مشکل قطع شدن صدای آیفون تست شود. اگر مشکل گوشی نرم‌افزاری باشد، به احتمال خیلی زیاد با ریستور بکاپ قدیمی برطرف خواهد شد.

ریست فکتوری آیفون

آخرین راه حل نرم‌افزاری که توصیه می‌شود، مربوط به فکتوری ریست آیفون است. فکتوری ریست پروسه‌ای است که به وسیله آن تمام اطلاعات گوشی حذف شده و وضعیت آن به حالت پیش‌فرض کارخانه بازگردانده می‌شود. برای انجام فکتوری ریست آیفون، ابتدا از اپل آیدی خود لاگ‌آوت کنید. سپس به مسیر Settings > General > Reset بروید و گزینه ” Erase all Content & Settings” را انتخاب کنید و انجام فکتوری ریست را تأیید نمایید. منتظر بمانید تا پروسه ریست اطلاعات انجام شود و سپس دوباره عملکرد اسپیکر‌های گوشی را بررسی کنید.

روش‌های سخت افزاری برای رفع مشکل قطعی صدای آیفون:

اگر روش‌های بالا را انجام دادید اما همچنان مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون رفع نشد، مطمئناً مشکل با سخت‌افزار آیفون مربوط می‌شود. در اینگونه مواقع اگر در حین برقراری تماس تلفنی با اختلال رو به رو هستید، مشکل از سمت اسپیکر مکالمه خواهد بود و اگر در پخش موزیک و حالت بلندگوی گوشی به مشکل بر می‌خورید، مشکل از سمت اسپیکر اصلی دستگاه است. در ادامه توضیحات جامع‌تری در رابطه با تعمیر سخت‌افزاری اسپیکرهای آیفون خدمتتان ارائه می‌شود.

خوشبختانه اسپیکر‌هایی که در آیفون‌های اپل بکار رفته‌اند، خیلی قطعات گران‌قیمتی نیستند و به همین دلیل نگرانی از بابت هزینه تعویض این اسپیکرها نخواهید داشت. حتی اگر هر دو اسپیکر آیفون شما تعویض بشوند، قیمت آن‌ها چندان زیاد نبوده و حداقل در مقایسه با هزینه تعمیراتی مثل تعویض ال سی دی آیفون، بسیار ناچیز محسوب می‌شوند. البته گران‌قیمت نبودن اسپیکرهای آیفون به آن معنا نیست که تعویض این قطعات گوشی ساده و بدون دردسر است! بلکه اصلاً این‌طور نیست و گاهاً با توجه به مدل آیفون، ممکن است تعویض اسپیکر مکالمه یا کپسول اسپیکر آن بسیار دشوارتر از چیزی باشد که تصورش را دارید.

به همین جهت توصیه می‌کنیم برای رفع مشکل قطع شدن صدای آیفون و تعمیر اسپیکر آیفون فقط از سرویس نمایندگی تعمیرات ایفون استفاده کنید. applecomplex می‌تواند بهترین گزینه و مرجع برای انجام تعمیرات تخصصی اپل در ایران باشد. با استفاده از خدمات این مرکز می‌توانید تعویض اسپیکرهای آیفون خود را با کمترین قیمت و هزینه ممکن انجام دهید. از سمت دیگر زمان مورد نیاز برای تعویض اسپیکرهای آیفون هم در اغلب مواقع خیلی زیاد نخواهد بود. اگر تعمیرکار در زمینه تعمیرات اپل مهارت و تجربه خوبی داشته باشد و ابزارهای مناسبی هم در اختیار وی قرار گیرد، می‌تواند تعمیر اسپیکر آیفون را معمولا ظرف ۲ الی ۳ ساعت انجام دهد.

 

خدمات تعمیر آیفون در نمایندگی اپل

 

در مرکز نمایندگی اپل، توجه ویژه‌ای به سرعت عمل و تعمیرات سریع شده است و به همین دلیل تعمیراتی نظیر تعویض اسپیکرهای آیفون در این مرکز عموماً ظرف ۲ ساعت تکمیل می‌شود. حتی در بدترین شرایط هم که لازم باشد هر دو اسپیکر آیفون تعویض شوند، انجام آن بیشتر از ۳ ساعت طول نمی‌کشد. بنابراین اگر به سرعت عمل تعمیرات اهمیت می‌دهید و می‌خواهید هر چه سریع تر دوباره مثل روز اول قادر به استفاده از آیفون خود باشید،

ادامه

نمایندگی اپل بهترین گزینه برای انتخاب و سرویس‌گیری خواهند بود. با خدمات این مرکز هم در زمان و هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای خواهید داشت. ثبت درخواست تعمیر آیفون در این نمایندگی بسیار آسان و سریع است. شما نیازی به مراجعه حضوری ندارید و می‌توانید این کار را به صورت آنلاین یا با یک تماس تلفنی انجام دهید. برای ثبت درخواست، می‌توانید از طریق تماس با ما یا  صفحه ثبت درخواست آنلاین در سایت شرکت درخواست خود را ارائه دهید.

روش‌های برطرف کردن قطع صدای آیفون

پس از ارتباط با ما یا ثبت درخواست، هماهنگی‌های لازم را انجام داده و پیک رایگان به آدرس شما اعزام می‌شود تا گوشی معیوب را تحویل بگیرد. گوشی به شرکت ارجاع داده می‌شود و توسط کارشناسان نمایندگی اپل بررسی‌های لازم جهت عیب‌یابی انجام می‌شود.

با تشخیص منشا مشکل، تعمیرات لازم بر روی دستگاه اجرا می‌شود. در نهایت، گوشی توسط پیک رایگان به آدرس شما ارسال و تحویل داده می‌شود. این پروسه معمولاً در حدود ۴ ساعت به طول می‌انجامد.

با خدمات  applecomplexو نمایندگی اپل، شما می‌توانید تعمیرات آیفون خود را با کمترین هزینه، بدون نیاز به حضور حضوری و در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهید. همچنین، ضمانت کیفیت تعمیرات و استفاده از قطعات اورجینال با این نمایندگی تضمین می‌شود.

 

در آخر

مخاطبان عزیز، در صورت بروز هرگونه مشکل در دستگاه اپل خود، می توانید با ما تماس بگیرید و راهنمایی های لازم برای رفع مشکلات را دریافت کنید. خدمات نمایندگی اپل مختص به سرویس و یا محصول خاصی نمی‌باشد و از تمام تولیدات شرکت اپل پشتیبانی می‌کند. همچنین، با تکمیل فرم درخواست تعمیرات محصولات اپل، مشخصات خود را ثبت کرده و تخصصی‌ترین متخصصین ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت. با مراجعه به نمایندگی اپل کامپلکس، شما شاهد رفع تمامی ایرادات در دستگاه خود به صورت کارآمد و با کیفیت خواهید بود.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *