به راحتی از آیفون و آیپد بکاپ بگیرید

بک آپ گرفتن از آیفون و آیپد
زمان مطالعه مطلب 5 دقیقه

به راحتی از آیفون و آیپد بکاپ بگیرید: اگر داده‌های شخصی دستگاه‌های اپل شما با‌ اهمیت هستند، بایستی برای جلوگیری از بروز هر اتفاقی، یک بک آپ یا نسخه پشتیبان از آن تهیه و در فایلی جداگانه ذخیره نمایید. و به راحتی از آیفون و آیپد بکاپ بگیرید، بدین ترتیب اگر به هر دلیلی، نتوانستید به داده‌ها و تصاویر شخصی خود دسترسی داشته باشید، می‌توانید به سراغ فایلی بروید که ذخیره کرده‌اید. در این مطلب تلاش می‌کنیم به راحتی از آیفون و آیپد بکاپ بگیرید.

 

اطلاعات قابل ذخیره توسط بک آپ گیری

به‌طورکلی داده‌هایی مانند تنظیمات گوشی، اطلاعات برنامه‌ها، تنظیمات مربوط به صفحه اصلی یا محتوای پیام‌ها و iMessages، ، اطلاعات Voicemail یا سرویس ایمیل صوتی، ساماندهی Home Kit و بسیاری دیگر از داده‌ها با جزئیات به‌ طور مستقیم قابل ذخیره در فایل پشتیبانی هستند.

اگر iCloud Photo Library گوشی شما فعال شده برای اطمینان خاطر و محافظت از اطلاعات دستگاه ، تمام تنظیمات و جزئیات آن‌ها را در یک فایل پشتیبان ذخیره تا در مواقع لزوم به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

 

معرفی دو روش ساده برای بک آپ گرفتن از آیفون و آیپد

 

معمولاً دو روش برای بک آپ از آیفون و آیپد‌های اپل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سرویس iCloud را فعال گنید. برنامه iTunes برای پشتیبان‌گیری از دستگاه‌های اپل هستند. به‌ این‌ ترتیب به‌ راحتی می‌توانید از داده‌های شخصی خود، بک آپ بگیرید. در ادامه به‌طور مفصل و دقیق به بررسی هریک از این روش‌ها خواهیم پرداخت:

 بکاپ گرفتن از آیفون و آیپد

تهیه نسخه پشتیبان توسط آیکلود (icloud)

همان‌طور که گفتیم از آیکلود برای گرفتن بکاپ استفاده می‌شود. برای این کار، داشتن یک اپل آیدی (Apple ID) فعال ضروری است. در صورتی‌که اپل آیدی ندارید می‌توانید از کارشناسان اپل کمپلکس برای ساخت آن کمک بگیرید. چرا‌که تنها در این صورت می‌توانید از icloud برای تهیه بک آپ استفاده کنید.

قابلیت آیکلود و ذخیره اطلاعات از این طریق را می‌توان یک روش ساده بک آپ گرفتن دانست و برای انجام آن تنها کافیست طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • ابتدا به تنظیمات یا Settings دستگاه آیفون یا آیپد‌تان وارد شوید.

 • روی اپل آیدی بزنید و سپس آیکلود را انتخاب کنید.

 • اکنون روی عبارت iCloud Backup کلیک نمایید و با لمس اسلایدری که در کنار این گزینه وجود دارد، آن را فعال سازید.

 • در این مرحله یک پاپ‌آپ برای شما باز می‌شود که باید روی گزینه OK بزنید.

 

به‌ این‌ ترتیب و با طی مراحل فوق، می‌توانید از سرویس iCloud برای تهیه فایل کپی داده‌های خود بهره ببرید. در‌واقع با فعال کردن iCloud Backup، فرآیند بکاپ گیری از محتوای دستگاه آیفون و آیپد به‌صورت اتوماتیک قابل انجام خواهد بود. البته باید مطمئن باشید که اتصال دستگاه به اینترنت و شارژ برقی متصل است تا ذخیره‌سازی اطلاعات به شکلی دقیق و مرتب در سرویس آیکلودتان صورت بگیرد. بدین شکل، شما یک سیستم ذخیره خودکار را در آیفون و آیپد فعال نموده‌اید. هر ۲۴ ساعت یک‌بار، یک نسخه از تمامی داده‌ها و تنظیمات جدید دستگاهتان را ذخیره می‌کند.

iPhone و iPad

بکاپ گیری توسط آیکلود به روش دستی

آیکلود یک روش ساده بک آپ گرفتن است. که نسخه پشتیبان به‌ صورت دستی و توسط خود کاربر است.

در‌ واقع اگر تمایلی به استفاده از سرویس خودکار بکاپ گیری آیکلود ندارید، می‌توانید دستورالعمل‌های انجام این فرآیند را خودتان صادر کنید. این مراحل را به ترتیب انجام دهید.

 •   iCloud Backup را فعال سازید.

 • ابتدا به تنظیمات یا Settings دستگاه وارد شوید.

 • با لمس اپل آیدی که در بالای صفحه قرارگرفته است، گزینه آیکلود را انتخاب کنید.

 • اکنون روی iCloud Backup کلیک نموده و سپس عبارت Backup Now را انتخاب کنید.

 • حالا باید صبر کنید تا مراحل تهیه نسخه کپی از محتوا و تنظیمات، توسط دستگاهتان طی شود.

بنابراین با ذخیره محتوا، یک فایل پشتیبان به‌صورت ابری در اکانت iCloud شما نگهداری خواهد شد که در صورت لزوم می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

 

مشکلات سرویس آیکلود در بک آپ 

یکی از مشکلات سرویس آیکلود عدم استفاده از آیکلود درآیفون و آیپد است. اما برای کاربران داخلی دارای ضعف‌ها و محدودیت‌هایی نیز هست که دو مورد از آن را شرح خواهیم داد.

مورد اول حجم محدود

در سرویس iCloud هر کاربر می تواند فقط از ۵ گیگ فضای خالی برای ذخیره داده های استفاده کند. در بسیاری از موارد، این مقدار فضا برای دریافت نسخه کامل داده ها کافی نیست. البته این امر به دلیل افزایش فضای ذخیره سازی در iCloud عملا برای کاربران ایرانی امکان پذیر نیست. و به همین دلیل استفاده از این سرویس به منظور تهیه نسخه پشتیبان برای کاربران داخلی چندان مطلوب و مناسب نیست.

مورد دوم مصرف اینترنت

مصرف اینترنت و حجم زیادی از دادها یکی دیگر از مواردی است که کاربران در استفاده از آیکلود دچار تردید می شوند. و مقدار زیادی از بسته اینترنت شما برای آپلود و دانلود تصاویر، فیلم ها و سایر تنظیمات استفاده می شود.

 بکاپ گرفتن از آیفون و آیپد

بکاپ گیری یا تهیه فایل پشتیبان توسط آیتیونز (iTunes)

دومین روشی که برای تهیه نسخه کپی یا پشتیبان از داده‌های دستگاه‌های آیفون و آیپد به‌کاربرده می‌شود استفاده از نرم‌افزار آیتیونز (iTunes) است. آیتیونز نوعی نرم‌افزار رابط یا واسطه است که یک ارتباط میان دستگاه‌های اپلی و سیستم کامپیوتری ایجاد می‌کند. با توجه به اینکه برای بکاپ، آیتیونز هیچ محدودیت حجمی در ذخیره سازی داده‌ها ندارد و اینترنت زیادی مصرف نمی‌کند و می توانید به راحتی بکاپ بگیرید. و کاربران تمایل بیشتری به استفاده از آن دارند.

iTunes هیچ محدودیتی در حجم و  ذخیره سازی داده برای بکاپ ندارد و اینترنت زیادی مصرف نمی کند.

مراحل نحوه استفاده از نرم‌افزار آیتیونز برای تهیه کپی از محتوای آیفون یا آیپد

 • ابتدا باید جدیدترین نسخه از برنامه آیتیونز را با توجه به سیستم‌عامل کامپیوتر خود از طریق سایت رسمی اپل دانلود و سپس نصب کنید.
 • اکنون باید دستگاه آیفون یا آیپدتان را از طریق کابل رابط به کامپیوتر وصل نمایید.
 • در این مرحله وارد آیتیونز شوید.
 • از منوی سمت چپ، عبارت Summary و در ادامه Automatically Backup را انتخاب نمایید.
 • اکنون گزینه This Computer را انتخاب و تیک Encrypt Backup را بزنید.
 • در ادامه نیز روی عبارت Done کلیک کنید.

 

با طی کردن مراحل بالا می توانید به‌ صورت خودکار اطلاعات شخصی خود را در دستگاهتان ذخیره کنید. در‌واقع به‌ محض فعال کردن این نرم‌افزار بر روی سیستم می‌توانید از محتوای آیفون یا آیپدتان یک نسخه به‌ عنوان پشتیبان تهیه نمایید.

لازم به ذکر است که ابتدا از اتصال آیفون یا آیپد‌تان به کامپیوتر مطمئن شوید، سپس با اجرای iTunes، از دستگاه مورد‌ نظر به‌طور خودکار بکاپ بگیرید.

 

تهیه فایل بکاپ توسط آیتیونز به‌ صورت دستی

همانند سرویس آیکلود، این امکان وجود دارد که بکاپ گیری از دستگاهتان توسط نرم‌ افزار آیتیونز را به‌صورت دستی انجام دهید. برای این کار باید طبق موارد که در ادامه بیان خواهیم کرد، عمل کنید:

 • در ابتدا وارد منوی Summary شوید.
 • سپس گزینه Back Up Now و منتظر بمانید تا عملیات پشتیبان‌گیری از داده‌ها و اطلاعات گوشی یا دستگاهتان به اتمام برسد.

در صورتی‌که در انجام مراحل فوق با مشکل یا ابهامی مواجه شدید می‌توانید از کارشناسان اپل کمپلکس کمک بگیرید.

 

نکته پایانی

در این مقاله به دو راه ساده برای بک آپ گیری از آیفون و آیپد اشاره شد.

هر کدام از موارد دارای نقاط ضعف و ویژگی های خاصی هستند، که افراد مختلف با توجه به شرایط یا سلیقه خود می توانند از آن استفاده کنند.

بهترین گزینه برای صرفه جویی در مصرف  اینترنت گزینه iTunes است. در‌ واقع آیتیونز برای پشتیبانی کاربران ایرانی بهتر و قابل‌اعتماد‌تر است. به این ترتیب می‌توانید با خیالی آسوده و بدون نگرانی از مشکلات احتمالی، یک نسخه Backup از اطلاعات دستگاه داشته باشید.

 

ارتباط با ما
کاربران گرامی می توانند در صورت بروز هرگونه مشکل در دستگاه اپل خود با همین مجموعه  تماس گرفته تا راهنمایی های لازم برای رفع مشکلات بوجود امده را دریافت کنند. همچنین میتوانید با  تکمیل فرم درخاست در صفحه اصلی نمایندگی اپل  مشخصات خویش را  ثبت کرده تا در اسرع وقت، متخصصین برای بررسی مشکلات بوجود آمده در تمامی محصولات اپل با شما ارتباط بر قرار کنند. کاربران گرامی، با بامراجعه به مرکز نمایندگی تعمیرات اپل کامپلکس شاهد رفع تمامی ایرادات موجود در دستگاه خود در کمترین زمان و با کیفیتی مطلوب خواهند بود. 

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *